Yeşilay Haftası

Turkuvaz Eğitim Kurumları


YEŞİLAY HAFTASI


Sigara, içki ve uyuşturucu insan sağlığının en önemli ve en tehlikeli düşmanlarıdır. İçkiye düşkün bir insanın en önce sağlığı tehlikededir. İçki içen kişi ailesini ihmal eder, çocuklarıyla yeterince ilgilenemez. İçkiye harcadığı paralar yüzünden çoğunlukla parasal sıkıntılara düşer. Zamanla çevresiyle olan ilişkileri de zayıflar, yakınlarından, toplumdan uzaklaşır. Sigara, ilk bakışta daha az zararlı gibi gözükse de bunun da içkiden aşağı kalmadığı anlaşılmıştır. Özellikle akciğer kanserine sebep olması, sigaranın insan sağlığı için ne büyük bir tehlike olduğunu gösterir. Uyuşturucu maddeler ise tam bir felakettir. Uyuşturucu gibi adlarla gençler arasında çok yaygın olan uyuşturucunun kişi ve toplum içinde yol açtığı yıkımlar korkunç boyutlardadır. Bunları kullananlar, kendilerinden başka çevrelerine de zarar vermektedirler. Yeşilay, bütün bu zararlı alışkanlıklarla mücadele eder. Alışkanlıklarını bırakmaları için bağımlılara yardım eder. Yurdumuzda her yıl 1-7 Mart tarihleri arası, “Yeşilay Haftası” olarak değerlendirilir.


Yeşilay, bütün yurtta tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele eden, bunun önüne geçmeye çalışan önemli bir kuruluştur. Zararlı alışkanlıkların bırakılması için bağımlılara yardım eder.

Hafta boyunca herkes çevresine sigaranın, içkinin, uyuşturucunun ve öteki bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlatmalı, insanları bu alışkanlıklardan vazgeçirmeye çalışmalıdır. Kullanmayanların da özenmemeleri, başlamamaları için çalışılmalıdır.

---Ne sigara, ne alkol, ne de uyuşturucu, bağımlı olma, özgür ol. Yeşilay haftanız kutlu olsun---


ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ